سیستم خنک کاری موتور خودرو

آموزش سیستم خنک کاری خودرو و عیب یابی آن

در این فیلم نحوه ی کار سیستم خنک کاری خودرو و عیب های متداول و نجوه ی عیب یابی آن آموزش داده می شود و همچنین در مورد ضد یخ ها نیز مطالبی بیان می شود

لینک دانلود فیلم از سایت آپارات


چه چیزهایی در داخل یک رادیاتور وجود دارد؟

یکی از سیستم‌های بسیار حیاتی و مهم در هر خودرویی، سیستم خنک‌کننده آن و مهم‌ترین بخش این سیستم هم رادیاتور است. در این ویدیو یک رادیاتور برش زده می‌شود و شما می‌توانید اجزای داخلی یک رادیاتور را مشاهده کنید.برای آشنایی به روند کار سیستم خنک کننده خودرو نیز می‌توانید به ویدیو دیگری در همین بخش رجوع کنید که با تصاویر رایانه‌ای تمام اجزای سیستم خنک کننده از جمله رادیاتور را نشان داده و روش کار آن‌ها را توضیح می‌دهد.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

روش حل مشکل داغ کردن و جوش آوردن موتور خودرو

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که خودرو شما جوش آورده باشد. در تابناک ویدیویی منتشر کردیم که در آن نحوه تخلیه کامل و جایگزین کردن آب رادیاتور آموزش داده می‌شد، اما قبل از آن و وقتی که خودرو شما جوش می‌آورد، شما باید مشکل را پیدا کرده و آن را تعمیر و برطرف کنید. در این ویدیو ۹ مرحله به شما آموزش داده می‌شود که با طی کردن این ۹ مرحله، ایرادی که به خاطر آن خودرو شما جوش می‌آورد را خواهید یافت و امکان تعمیر آن را پیدا خواهید کرد.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴

نحوه باز کردن و تعویض سرلوله آب رادیاتور فایروال

پیشتر خارج کردن و تعویض رادیاتور بخاری، منتشر شده، در این ویدیو نحوه باز کردن و تعویض سرلوله آب رادیاتور (کوپل) برای لوله‌های ورودی و خروجی رادیاتور بخاری، از روی فایروال (عایق اتاق)، آموزش داده می‌شود. توجه داشته باشید که برای تعویض این قطعه لازم است یا انتهای رادیاتور بخاری را ببندید و یا توسط آموزش دیگر که ذکر شد، آن را باز کنید.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

عوض کردن شلنگ آب رادیاتور برگشتی توربو به موتور

اگر خودرو شما توربو داشته باشد، قطعاً یک شلنگ برای ورود آب رادیاتور به آن و یک شلنگ برای خروج آب رادیاتور از آن، وجود خواهد داشت. شلنگ خروجی به دلیل اینکه حامل آب داغ‌تر و با فشار بالاتری می‌باشد، زودتر از دیگری خراب و فرسوده می‌شود. در این ویدیو نحوه تعویض این شلنگ به صورت کامل، آموزش داده می‌شود.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

نحوه کارکرد ترموستات رادیاتور خودرو

ترموستات خودرو یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو در زمانی است که خودرو روشن است. اگر ترموستات خودرو خراب شود، خودرو شما یا جوش می‌آورد و یا به اندازه کافی گرم نمی‌شود و یا دیر گرم می‌شود. در این ویدیو نحوه کارکرد ترموستات به صورت کامل شرح داده می‌شود تا با میزان اهمیت آن، آشنا شوید. ویدیو آموزش تعویض ترموستات پیش از این در تابناک منتشر شده است.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

روش تعویض تمام شلنگ‌های رادیاتور و رادیاتور بخاری

در تمام خودروها ۴ شلنگ اصلی برای آب رادیاتور وجود دارد که شامل شلنگ بالایی و پایینی رادیاتور و شنلگ‌های ورودی و خروجی رادیاتور بخاری می‌شوند. شلنگ‌های دیگری نیز برای آب رادیاتور در خودرو وجود دارند ولی این ۴ شلنگ اصلی را باید حداقل هر ۱۰ سال عوض کرد تا از ترکیدن، باد کردن و از دست دادن آب رادیاتور بدون اطلاع شما و در نهایت جوش آوردن و خراب شدن موتور، جلوگیری کرد.در این ویدیو نحوه عوض کردن این شلنگ‌ها به صورت کامل، آموزش داده می‌شود.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴

روش تعویض ترموستات‌های غلاف‌دار و بدون غلاف

تقریباً دو نوع ترموستات در خودروها نصب می‌شوند. ترموستات‌های دارای غلاف که معمولاً غلافشان پلاستیکی هست و در قسمت‌های پایینی موتور نصب می‌شوند و یا بدون غلاف هستند و سر شلنگ خروجی آب رادیاتور از موتور قرار می‌گیرند. برخلاف ترموستات‌های دارای غلاف، ترموستات‌های دیگر، فرایند تعویض ساده‌ای دارند.در این ویدیو، نحوه تعویض هر دو نوع ترموستات، آموزش داده می‌شوند.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

روش باز کردن پیچ هرز شده بالای غلاف ترموستات خودرو

در خودروهایی که دارای غلاف ترموستات هستند، معمولاً دو پیچ در قسمت بالایی این غلاف وجود دارند که برای باز کردن ترموستات باید آنها را باز و بسته کرد. این پیچ‌ها معمولاً سایز تی۴۰ هستند ولی زیادی سفت کردن آنها می‌تواند بسیار دردسرساز باشد. اگر این پیچ‌ها هرز شوند و نتوانید آنها را با پیچ‌گوشتی یا آچار باز کنید، فرایند باز کردن آن کمی پیچیده خواهد شد. مکانیک‌ها هم معمولاً برای باز کردن آنها، هزینه کل تعویض ترموستات را از شما می‌گیرند، حتی اگر تنها کاری که انجام می‌دهند، باز کردن آن پیچ باشد. در این ویدیو فرایند باز کردن این پیچ هرز شده، آموزش داده می‌شود.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

مکانیزیم سیستم خنک‌کننده موتور خودرو

پیش از این ویدیوهای مربوط به تعمیر و تعویض قطعات مربوط به سیستم خنک‌کننده و رادیاتور، منتشر شده است. اما قبل از آنکه بخواهید دست به کار شده و دست به تعمیر این سیستم و اجزای آن بزنید، بهتر است که این ویدیو را تماشا کنید. با تماشای این ویدیو می‌توانید با نحوه کارکرد این سیستم که یکی از مهم‌ترین سیستم‌های خودرو می‌باشد، به صورت کامل آشنا شوید.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

روش تعویض واتر پمپ روی موتور ۴ سیلندر

وظیفه واتر پمپ، پمپ کردن آب رادیاتور در داخل سیستم خنک‌کننده موتور خودرو است و قطعه‌ای حیاتی برای موتور به حساب می‌آید. معمولاً واتر پمپ توسط یک تسمه به دینام وصل است که به این تسمه، تسمه دینام گفته می‌شود. در این ویدیو نحوه تعویض واتر پمپ بر روی یک تویوتا ۴ رانر ۴ سیلندر آموزش داده می‌شود. به یاد داشته باشید که واتر پمپ در خودروهای مختلف می‌تواند در مکان‌های دیگری قرار داشته باشد، ولی اصول تعویض آن، همین مطالبی است که در این ویدیو آموزش داده می‌شود. شاید در خودروهایی واتر پمپ در قسمت پایین و در سمت شاگرد و نزدیک به چرخ سمت شاگرد قرار داشته باشد. در این موارد علاوه بر اینکه می‌توانید از بالا واتر پمپ را عوض کنید، می‌توانید با باز کردن چرخ و پوشش گلگیر چرخ، واتر پمپ را از سمت چرخ نیز عوض کنید که انتخاب با خود شماست.ضمن اینکه در پایین ویدیو به صورت خلاصه با مثالی برای شما توضیح می‌دهد که چرا نباید از قطعات ارزان‌قیمت و غیرکارخانه‌ای برای واتر پمپ استفاده کرد.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

روش تعویض رادیاتور خودرو

یکی از سیستم‌های حیاتی در هر خودرویی، سیستم خنک‌کننده آن و مهم‌ترین بخش این سیستم هم رادیاتور است. اگر رادیاتور خودرو دچار مشکل شود یا بد و ناقص کار کند، می‌تواند منجر به جوش آوردن و در ادامه موتور سوزی خودرو شود و خرج زیادی را روی دست شما خواهد گذاشت.در این ویدیو نحوه عوض کردن رادیاتور خودرو روی یک ولوو ۸۵۰، آموزش داده می‌شود. این خودرو شباهت زیادی با خودروهای داخلی دارد.

دانلود با کیفیت اصلی
دانلود با کیفیت ۴۸۰
دانلود با کیفیت ۲۸۴ 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.